Samefolkets dag ble en suksess på Nordkappmuseet med over 60 oppmøte. Dette viser at Samefolkes dag er ett av de mest populære arrangementene vi har årlig. I år ble det servert bidos laget av elever ved VG 1 på Nordkapp maritimefagskole og videregående skole, og det var mange lovord om den jobben elevene hadde gjort. Talen for dagen ble holdt av Per Bær som jobber på Sametinget til daglig, han viste til globale perspektiv og mer lokale forhold. Berit Inga Bær avsluttet arrangementet med en joik.
Dette var en flott tilstelning for åpningen av duodji en vandreutstilling av Jon Ole Andersen, som vi fikk til Nordkappmuseet i anledning Samefolkets dag.
Bildeserie fra Samfeolketsdag og åpningen av utstillingen ligger her.
Jon Ole Andersen har verksted og virker i Karasjok. Han har jobbet med utstillinger i en årrekke og er en av de mest markante samiske duodji utøvere i dag. Hans verk er vist i både inn og utland. For disse duodji utstillingene har han mottatt en rekke æresbevisninger og utmerkelser.
Vi er veldig stolte av å kunne vise hans utstilling av duodji gjenstander frem til april.
Alle er hjertelig velkommen!