Språk Språk Språk

Årets Sommerutstilling: Åpning og Boklansering 9.juni

Hammerfest Kirke 50 år

kirka violett_edited-1_400x538I år har Gjenreisningsmuseet valgt å vise frem Hammerfest kirkested som sommerutstilling i auditoriet. Hammerfest kirke fyller 50 år i sommer,og markerer dette blant annet med å gi ut en bok om kirkene fra 1620 til dagens, ført i pennen av Jens Berg Hansen og Hans Edv. Bentzen.
Torsdag 9.juni fra klokken 18.00 blir det offisiell åpning av sommerutstillingen og boklansering av jubileumsboka.

Gjenreisningsmuseet inviterer 9. juni klokken 18.30 til åpning av årets sommerutstilling:

Måtte klokkene fortsatt kalle...

- Hammerfests kirkesteds historie

Og Jubileumsboklansering:

Hammerfest kirke 50 år

Et jubileumsskrift utgitt av Hammerfest menighetsråd.                  

Skrevet av Hans Edvard Bentsen og Jens Berg-Hansen.

Velkommen til årets sommerutstilling og boklansering; i samarbeid med Hammerfest kirke feirer vi kirkens 50 år. Men det er ikke første gang en kirke fyller 50 i byen. I løpet av knappe 380 år har det vært hele 6 ulike kirker i Hammerfest. Hadde byen unngått tyskernes ødeleggelser i 1945, ville byens kirke i år ha feiret 117 år i stedet. Hammerfest kirke ble dessverre utsatt for samme skjebne som 27 andre kirker og kapeller i Finnmark: Tilintetgjort ved den brente jords taktikk. I 16 år måtte byens befolkning klare seg uten en hovedkirke frem til dagens kirke stod klar i 1961, som er et prakteksemplar av funksjonalistisk gjenreisningsarkitektur.

Kirken har en spesiell plass i samfunnet. Kirken ikke bare et hus for bønn, men også et byens hus i stunder av sorg og glede. Kirken samler oss, på tvers av personlig tro, til alvorsstunder og festlige markeringer. Folk i Hammerfest er stolte av kirkebygget sitt. Det har blitt et landemerke, et signalbygg i byen og et av de identitetsymbolene enhver Hammerfesting har med seg ut i verden. Og selv om den jevne innbygger ikke bruker kirken jevnlig, er det stor oppslutning i byen om de kirkelige handlinger.

Altertavlen til vår første kirke har på forunderlig måte overlevd rivninger, branner, krig og tidens tann. I dag henger den i vigselskapellet i Hammerfest kirke og knytter sammen dagens kirke med kirkestedets nesten 400 år lange historie. Så til tross for at våre kirkebygg har hatt kort levetid, gir interiør, gjenstander og ikke minst historiene oss dypere røtter. I denne utstillingen vil vi gi et tilbakeblikk på Hammerfests historie som kirkested, og vise frem noen av de skattene som er med på å ivareta kirkestedets historie.